Ana Sayfasi
Misafir Sayfasi
Baskan Mesaji
Üyelerimiz
Basin Sayfasi
Faliyetlerimiz
Yönetim Kurulu
Yünalaniköyü
Etkinliker

Yozgat ilinin Akdağmadeni İlçesine bağlı bir köydür.

İlçe merkezinin 40 Km. Kuzeybatısında olup, E-88 Karayoluna ise 19 km. uzaklıktadır.

1530 lu yıllardan itibaren uzun yıllar "Yund Alanı" adıyla, Karahisar Behramşah Nahiyesi nin ekinliği olarak kullanılmıştır. Yerleşime açanların kesin olarak bilinemediği köy, 1750 li yıllarda sonra iskana açılmış olup, 1850 li yıllarda ise "Yün Alanı" adını almıştır. Yenihan (Yıldızeli), Keskin (Ankara) ve Karaveli (Sorgun)nden gelen ailelerin de yerleştiği bilinmektedir.

1150 rakımlı engebeli ve geniş bir araziye yayılan ve ortasından dere(cay) geçen 73 hane köyde, 483 kişi yaşamakta olup, yaklaşık 70 hane de, değişik şehirlerde ikamet etmektedir.

İlkokul 1963 te, elektrik 1983 te, içmesuyu şebekesi 1996 da, acenta telefonu 1988 de, otomatik telefon ise, 1999 yılında hizmete sunulmuştur. Cami, 1881 yılında yapılmış olup, ayrıca Medresenin varlığından da, söz edilmektedir.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Eğitim ve Öğretim

Köye okulun geç yapılması sebebiyle önceki yıllarda okuma oranı düşük kalmıştır. Köyde okuma-yazma oranı son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Eğitim - Öğretim yılının 8 yıla çıkarılmasıyla ve köy halkının yapmış olduğu girişimlerle İlce merkezinin tanımış olduğu İlköğretim Okulu yerleşkesinin Yünalanı Köyüne alınması hakkına sahip olmuş ve taşımalı eğitimciliğe büyük katkı sağlanmıştır. Yeni köy okulunun yapımına 1998 Yılında baslanmış ve 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılına yetiştirilmiştir. Şuanda köy okuluna 6 çevre köyden taşımalı olarak öğrenciler gelmektedir.Okul 12 derslikten oluşmaktadır. Okulda 8 öğretmen olup geniş bir alana kurulu olması sebebiyle öğrencilerin rahat vede özgürce eğitim yapma imkânları oluşmuştur.

Yünalanı Köyü İlköğretim Okulu ilk mezunlarını 8 yıllık zorunlu eğitimin kabulünden sonra 2000-2001 yılında vermiştir.Okula gelen başarılı ve de çiçeği burnunda ögretmenler sayesinde hem okul ögrencilere sevdirilmiş hem de güzel başarılar elde edilmiştir.

Geçim kaynağı; tarım, hayvancılık ve yurtdışı işçiliğine dayanmaktadır. Akarsuyu olmadığından, kuru tarım yaygın olarak yapılmaktadır. Bağcılık faal olup, üzüm, pekmez ve ekşi olarak tüketilmektedir.

 GOOGLE'DA Yünalanı'na bakmak için TIKLAYIN!

Son Güncelleme: Perşembe, 04 Haziran 2009 11:10 

to Top of Page